Infolinia: 22 810 80 17  Badanie wody: 732 080 317  biuro@mikrolab.waw.pl  
OCENA WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWDROBNOUSTROJOWYCH
OCENA WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWDROBNOUSTROJOWYCH

Ocena właściwości przeciwdrobnoustrojowych

JAKIE BADANIA OCENY WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWDROBNOUSTROJOWYCH OFERUJEMY?

Badanie laboratoryjne potwierdzające deklarowaną aktywność przeciwdrobnoustrojową wykonywane jest metodą:

  1. zawiesinową według akredytowanej własnej procedury badawczej
  2. krążkową według akredytowanej własnej procedury badawczej

Ocena właściwości przeciwdrobnoustrojowych może obejmować działania przeciwbakteryjne lub/i przeciwgrzybicze produktu, wobec: 

  1. szczepów wzorcowych uwzgledniających najczęściej występujące drobnoustroje w miejscu jego stosowania
  2. naturalnej mikroflory człowieka, np. pobranej z powierzchni skóry rąk.

DO KOGO KIERUJEMY NASZĄ USŁUGĘ?

Do producentów i dystrybutorów produktów kosmetycznych, wyrobów medycznych oraz innych wprowadzających do obrotu produkty o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych.

aktywność przeciwdrobnoustrojowa

WYMAGANIA PRAWNE:

Każdy produkt kosmetyczny, wyrób medyczny lub inny produkt, aby mógł zostać uznany jako posiadający właściwości przeciwdrobnoustrojowe wymaga badań potwierdzających deklarowaną aktywność przeciwdrobnoustrojową. 

Badania wykonywane są metodą zawiesinową lub krążkową wobec wybranych mikroorganizmów. Nie są to metody znormalizowane, a zatem badanie wykonuje się na podstawie opracowanej procedury badawczej.

Mikrolab ocenę właściwości przeciwdrobnoustrojowych wykonuje metodą krążkową lub zawiesinową akredytowaną przez PCA.

metody badań aktywność przeciwdrobnoustrojowa

NASZE CERTYFIKATY I ZEZWOLENIA:

Mikrolab posiada Certyfikat Akredytacji laboratorium badawczego, wydany przez Polskie Centrum Akredytacji, nr akredytacji AB1531.
Zakres akredytacji został rozszerzony o badania właściwości przeciwdrobnoustrojowych metodą zawiesinową i metodą krążkową - NOWOŚĆ!


Mikrolab posiada zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie (badanie)
produktów leczniczych oraz badanych produktów leczniczych (do badań klinicznych) w zakresie
kontroli jakości mikrobiologicznej produktów niesterylnych.


Mikrolab posiada certyfikat GMP zatwierdzony przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Mikrolab posiada zatwierdzenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej na badania wody. Wyniki badań honorowane są przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

DLACZEGO NALEŻY WYKONYWAĆ BADANIA OCENY WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWDROBNOUSTROJOWYCH?

Produkty z dodatkiem substancji o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych mają coraz większe
znaczenie przemysłowe i użytkowe. 

Są to produkty, które w swoim składzie zawierają składniki, jak np. alkohole, kwas mlekowy, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, cynk, dzięki którym mogą wykazywać takie efekty.

Do takich produktów zaliczamy min.: 

  1. żele do rąk,
  2. chusteczki nawilżane o działaniu antybakteryjnym
  3. produkty przeciwtrądzikowe,
  4. środki do higieny intymnej,
  5. szampony przeciwłupieżowe.

Aby wykazać działanie przeciwdrobnoustrojowe produktu kosmetycznego niezbędne jest przeprowadzenie badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia takich własciwości.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie danego produktu przeciwdrobnoustrojowego przy wykazywaniu jego aktywności należałoby zastosować w badaniu drobnoustroje, które bytują na powierzchni ciała, na której ma być stosowany dany kosmetyk.

W przypadku przeprowadzania badań dla skuteczności przeciwdrobnoustrojowej mydeł czy płynów antybakteryjnych wskazanym byłoby użycie szczepów Staphylococcus aureus
i Escherichia coli, patogenów które są odpowiedzialne za zakażenia skórne i zatrucia pokarmowe, określane jako „choroby brudnych rąk”. W badaniu warto byłoby wykorzystać mieszaninę drobnoustrojów występującą naturalnie na powierzchni skóry dłoni, pobraną od ochotników, wśród której mogą wystąpić inne mikroorganizmy chorobotwórcze.

Z kolei dla produktów stosowanych do skóry trądzikowej nieodzowne jest zastosowanie szczepu Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes), który jest jedną z przyczyn problemów skórnych. Powstawanie trądziku związane jest z nieprawidłową pracą aparatu włosowo – łojowego. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zaczopowanie ujść mieszków włosowych, kolonizacja przewodów gruczołów łojowych przez bakterie Cutibacterium acnes jest przyczyną reakcji zapalnej, której widocznym śladem jest krosta trądzikowa. Dlatego badając właściwości przeciwdrobnoustrojowe produktów przeciwtrądzikowych należy przede wszystkim wykazać działanie wobec tego szczepu.

Inną grupą produktów kosmetycznych, dla których warto sprawdzić działanie przeciwdrobnoustrojowe są szampony przeciwłupieżowe. W tym celu w badaniach wykorzystuje się szczepy grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia. Przedstawicielem tego rodzaju drobnoustrojów jest np. szczep Malassezia furfur, który naturalnie występuje na owłosionej skórze głowy, ale w sprzyjających warunkach (np. obniżona odporność) może się nadmiernie rozmnożyć, powodując wiele problemów skórnych tj. łupież,  łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych.

Kolejną grupą kosmetyków, dla których często wykonywane są badania potwierdzające działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze są produkty do higieny intymnej. Preparaty te pomagają utrzymać odpowiednie pH, zabezpieczając miejsca intymne przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęstszym składnikiem takich produktów są metabolity bakterii kwasu mlekowego, które wspierają naturalną równowagę mikroflory miejsc intymnych, chroniąc przed patogenami takimi jak np. drożdżaki
z rodzaju Candida.

Ocena właściwości przeciwdrobnoustrojowych Opinie

Opinie publikowane na stronie wg Polityki Opinii

Ilość przebadanych próbek
500000Ilość przebadanych próbek
Audytów organów kontrolnych i klientów
500Audytów organów kontrolnych i klientów
Zadowolonych klientów
15000Zadowolonych klientów
Lat doświadczenia
30Lat doświadczenia

Skontaktuj się

Mikrolab sp z o.o.
ul. Lubelska 5/7
03-802 Warszawa
biuro@mikrolab.waw.pl
Tel.: 22 810 80 17

Badania wody
+48 732 080 317
wodawarszawa@mikrolab.waw.pl

Napisz przez formularz

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
Czytaj więcej... w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/56/WE (RODO) wypełniając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzane Twoich danych osobowych i wykorzystywanie ich tylko do wewnętrznych celów statystycznych i marketingowych Mikrolab Sp. z o.o. ul. Lubelska 5/7, 03-802 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże konieczne w celu prawidłowej realizacji Usługi. Jednocześnie masz prawo dostępu do swoich danych, poprawienia ich lub usunięcia. Administratorem danych osobowych jest Mikrolab Sp. z o.o.

Zapisz się do newslettera

Aby być na bieżąco z informacjami

Zamów rozmowę
Witaj w Mikrolab!

Nasze biuro jest teraz zamknięte. Zostaw nam kontakt do siebie, a skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 4 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
Czytaj więcej... w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/56/WE (RODO) wypełniając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzane Twoich danych osobowych i wykorzystywanie ich tylko do wewnętrznych celów statystycznych i marketingowych Mikrolab Sp. z o.o. ul. Lubelska 5/7, 03-802 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże konieczne w celu prawidłowej realizacji Usługi. Jednocześnie masz prawo dostępu do swoich danych, poprawienia ich lub usunięcia. Administratorem danych osobowych jest Mikrolab Sp. z o.o.